Jak stworzyć prostą i zrozumiałą specyfikację aplikacji internetowej

Jak stworzyć prostą i zrozumiałą specyfikację aplikacji internetowej

Dawid Rubin

Przedsiębiorca, ekspert od marketingu, specjalizujący się w działaniach Social Media zarówno od strony contentu jak i performance.

5 min read · 23.05.2020 15:01 · Wrocław

This article is also available in: en

Słowem wstępu

Zapaliła Ci się lampka w głowie? Masz to! Doskonały pomysł na świetną aplikację. No dobra, skoro jest pomysł, to trzeba znaleźć kogoś, kto to wykona. Szybkie hasła w Google i masz już listę firm, do których wysyłasz zapytanie. W Twojej głowie krążą liczby. Ile taka aplikacja będzie kosztować? Przychodzą pierwsze odpowiedzi i… Wszyscy proszą Cię o specyfikację aplikacji. Przecież napisałeś co ma robić, czego więcej chcą? Ano właśnie. Specyfikacja to problem, z którym wiele osób sobie nie radzi, nie wie jak zacząć, co musi się w niej znaleźć, jak ma wyglądać i w jakiej formie powinna zostać wykonana.

Idealna specyfikacja to dokument składający się z kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu stron, odpowiadający na wszelkie możliwe pytania i opisujący od A do Z schemat działania aplikacji. Oczywiście, aby taki dokument napisać, niezbędna jest specjalistyczna wiedza, a w naszym założeniu pomysłodawca owej nie posiada. Co w tym wypadku? Jak stworzyć ów dokument, jeśli nie wiemy co z czym się je? Przedstawiamy “Jak stworzyć prostą i zrozumiałą specyfikację aplikacji internetowej”.

Dobre praktyki pisania specyfikacji

 1. Nie staraj się na siłę pisać profesjonalnym językiem.
  Używając własnego stylu wypowiedzi, w najlepszy sposób przekażesz to, co chcesz przekazać, ponieważ nie będziesz zastanawiał się nad słowami jakich użyć, a jedynie przerzucisz swoje myśli na papier.
 2. Postaw na jakość, nie na ilość
  Twoja specyfikacja zajmuje jedynie kilka stron? Nie martw się! Deweloperzy nie chcą czytać opowieści dziwnej treści np. o danej funkcjonalności, którą można przekazać w jednym zdaniu. Pisz konkretnie, zwięźle i na temat.
 3. Używaj najprostszych narzędzi, które masz pod ręką
  „Czy muszę używać profesjonalnych narzędzi do szkicowania zasad działania systemu?” Jeżeli masz w głowie zasady działania i wygląd całego systemu, nie musisz rysować go w programie do tego przeznaczonym, o którym zapewne nawet nie słyszałeś. Zrób to w tym, w czym najlepiej się czujesz, nawet jeśli będzie to długopis i kartka papieru! Najważniejsze, aby rysunek tłumaczył jak ma działać system.
 4. Nie sugeruj wewnętrznego działania systemu
  To jedna z najgorszych rzeczy, jakie można zrobić. Opisz problem, rozwiązanie, które oferuje Twoja aplikacja, jakie zadania ma wykonywać i wszystko to, co powinna robić. Natomiast opis sposobu wykonywania przez nią danych czynności zostaw profesjonalistom, którzy na pewno wybiorą najlepszy z najlepszych.
 5. Skup się na najważniejszych funkcjach
  Opisując funkcje aplikacji określ, które są dla Ciebie najważniejsze, a które mogą być wykonane jako MVP. MVP jest to minimalny opłacalny produkt czyli wersja produktu, która posiada podstawowe funkcje. Ma ona na celu zbadać rynek i pozwolić pierwszym klientom na przekazanie swojej opinii na ich temat. MVP stosuje się w przypadkach, gdy nie jesteś pewien, jak rynek zareaguje na “Twój produkt” i przy minimalnym nakładzie finansowym sprawdzić, czy będzie on dla Ciebie opłacalny oraz czy warto w niego inwestować większą ilość pieniędzy. Gdy zaznaczysz swoją funkcję jako MVP, programista zaproponuje Ci najtańsze rozwiązania, spełniające założenia biznesowe. Zatem, podczas tworzenia specyfikacji, zaznaczaj, które funkcje i fragmenty aplikacji są dla Ciebie kluczowe, a które chcesz wprowadzić na początku w ramach testu z podstawową funkcjonalnością. Jeżeli odzew pierwszych klientów będzie pozytywny, wtedy śmiało możesz inwestować w swoje rozwiązanie i rozbudowywać swoją usługę. Natomiast w przypadku nie trafienia swoim pomysłem w potrzeby rynku, MVP pozwoli Ci ograniczyć straty i zaoszczędzić niekiedy sporo pieniędzy.

Prosta i zrozumiała specyfikacja krok po kroku

 1. Zacznij od opisu aplikacji
  Jakie jest przeznaczenie aplikacji? Jej idea? Problem, który rozwiązuje lub potrzeba jaką stwarza? Sporządź ogólny opis projektu z zakresem działań, które będą wykonywane w jego zakresie. Jeżeli planujesz w późniejszym czasie rozwój aplikacji o dodatkowe funkcje, napisz o tym. Dzięki temu programista będzie wiedział jak stworzyć aplikację, aby dalsze modyfikacje były łatwiejsze w implementacji. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, wyobraź sobie, że opisujesz bliskiej osobie aplikację, którą właśnie używasz i chcesz ją polecić.
 2. Pomyśl o designie
  Napisz, czy posiadasz już design swojej aplikacji, nie posiadasz, ale masz zamiar go dostarczyć lub chcesz aby tym także zajął się Twój wykonawca. Tworzenie aplikacji z gotowym designem jest znacznie tańsze, dlatego weź to pod uwagę podczas próśb o wycenę Twojego projektu.
 3. Określ swój budżet
  Przy pisaniu specyfikacji bardzo pomocne jest podanie swojego maksymalnego budżetu, który możesz przeznaczyć na projekt. Nawet jeśli nie wiesz ile taka aplikacja może kosztować, określ swój budżet. Może wydawać Ci się, że podasz swój budżet, a wykonawca wykorzysta go w pełni, choć nie będzie to aż tyle warte. Nic bardziej mylnego. O ile oczywiście zdarzają się oszuści na rynku, to jest to niezbędna informacja dla profesjonalnego wykonawcy. Dlaczego? Dzięki temu Twój wykonawca będzie wiedział jakie rozwiązania może Ci zaproponować. Gdy Twój budżet będzie za niski, wykonawca powie Ci o tym i zaproponuje gotowe, tańsze rozwiązania dla niektórych funkcji, aby się w niego wpasować. W przeciwnym wypadku, gdy Twój budżet jest większy niż wystarczający, powinieneś otrzymać określoną cenę za wykonanie aplikacji według twoich wytycznych, a niekiedy otrzymasz propozycje dodatkowych funkcji lub rozszerzenie aktualnych, które zmieszczą się w podanym budżecie, a mogą się okazać dużymi zaletami dla twojego projektu. Możesz również - po otrzymaniu wyceny, która będzie niższa niż Twój budżet - sam poprosić o wytyczne i propozycje dla dodatkowych funkcjonalności, które zmieszczą się w budżecie.
 4. Określ deadline projektu
  Jeżeli posiadasz deadline dla całego projektu lub poszczególnych etapów tworzenia aplikacji, napisz jakie terminy cię zadowolą. Dzięki temu otrzymasz informację zwrotną, czy dla danej firmy jest możliwe dotrzymanie powyższych terminów. ‘Dziewięć kobiet nie urodzi dziecka w miesiąc’ - to samo tyczy się programowania. Dziewięciu programistów nie stworzy aplikacji 9 razy szybciej niż jeden programista. Dlatego jeśli twoje terminy są niewykonalne dla programistów, złożą Ci oni swoje propozycje terminów. Oczywiście musisz się także liczyć z tym, że im mniej czasu na realizację projektu, tym więcej może on kosztować. Czasem warto zapytać wprost: ile będzie kosztował projekt w takim terminie a ile zapłacisz za niego bez podania żadnego terminu. Skąd ta rozbieżność? Ponieważ jeśli projekt ma krótki deadline, pracuje przy nim możliwie jak najwięcej wykonawców po 10, a czasem nawet po 12 godzin dziennie. Dlatego też cena rośnie wprost proporcjonalnie do terminu jaki dajesz na jego realizację.
 5. Opisz swoich użytkowników
  Dane to klucz do sukcesu. Trump czy Zuckerberg to światowe ikony tego, jak ważne są w dzisiejszym świecie dane osobowe. Postaraj się określić, kto będzie Twoim odbiorcą, na jakie lokalizacje kierujesz swoją aplikację, ilu użytkowników przewidujesz w danym okresie. To wszystko pozwoli lepiej dopracować, a przede wszystkim zrozumieć aplikację.
 6. Pomyśl o zewnętrznych integracjach aplikacji
  Wiele aplikacji korzysta z narzędzi zewnętrznych np. połączenie z zewnętrznym systemem fakturowania czy CRM’y. Ważne, żebyś określił, czy chcesz korzystać z systemów zewnętrznych, wewnętrznych (tzw. in-house) a może z niczego. Jeżeli nie potrafisz zdecydować się na konkretne rozwiązanie lub po prostu się na nich nie znasz – bez obaw! Skonsultuj się ze swoim wykonawcą, przedstaw wszelkie przyszłe możliwości aplikacji, jakie przychodzą Ci do głowy i skonfrontujcie te idee. Wykonawca przedstawi Ci, co możesz wykorzystać, jakie narzędzia są potrzebne dla twojego projektu oraz opowie o wadach i zaletach każdego z nich.
 7. User stories
  User stories, czyli krótki opis funkcji przez osoby końcowe (korzystające z aplikacji). Jest to doskonała metoda opisania systemu, pozwalająca na zrozumienie mechanizmu działania zarówno przez osoby techniczne jak i analityków, projektantów czy specjalistów od marketingu. Metoda ta jest bardzo prosta i opiera się na z góry określonym schemacie:Jako {użytkownik}, chce {potrzeba} aby {cel}.Jak widać jest to bardzo proste w napisaniu i w pełni obrazuje potrzeby i możliwości aplikacji, na przykład:
  Jako użytkownik:
  • mogę włączyć i wyłączyć powiadomienia e-mail o nowościach i promocjach serwisu
  • patrząc na profil innego użytkownika mogę dodać go do grupy znajomych i napisać do niego wiadomość prywatną.
  Jako administrator:
  • mogę zmieniać aktualne promocje serwisu,
  • mogę zbanować konkretnego użytkownika za naruszenie regulaminu serwisu na tydzień lub na stałe.

Do takich schematów warto dodać kilka zdań opisujących dane narzędzie, aby w pełni pozwolić innym na zrozumienie danego mechanizmu.

Podsumowanie

Podsumowując, najważniejsza zasada: nic na siłę! Nie próbuj odnaleźć się w czymś, w czym nie jesteś dobry tj. specjalistyczny język, forma czy wykorzystane narzędzia. Twoja specyfikacja nie musi być profesjonalna, długa ani wyglądać jak dzieło sztuki. Najważniejsze, aby w pełni opisywała to, co chcesz stworzyć, wykorzystując prosty język i łatwe rysunki i/lub grafiki. A jeśli tylko okaże się, że masz z czymkolwiek problem, nie bój się poprosić o pomoc swojego wykonawcy. W końcu między innymi od tego jesteśmy!

Did you find this article helpful?

If so - please contact us to discuss your new business idea. We create websites in Wrocław, Poland. If you want - we can meet for coffee. Don't forget to check out author's Twitter.

Say hello!
Dawid Rubin

Przedsiębiorca, ekspert od marketingu, specjalizujący się w działaniach Social Media zarówno od strony contentu jak i performance.

5 min read · 23.05.2020 15:01 · Wrocław

CodeTisans is a Digital Agency from Wrocław, Poland. We create websites and web apps, we offer MVP-building for startups, consultations, and IT Outsourcing. We create beautiful and useful digital products from scratch, starting with product design through documentation, and project implementation, both front-end and back-end.
© 2020 CodeTisans. All rights reserved.