Wizytówka Google - Twoje okno na świat

Wizytówka Google - Twoje okno na świat

Dawid Rubin

Przedsiębiorca, ekspert od marketingu, specjalizujący się w działaniach Social Media zarówno od strony contentu jak i performance.

3 min read · 25.02.2020 17:47 · Wrocław

This article is also available in: en

Z czym to się je

Zakładając firmę, na pewno zastanawiałeś się, od czego musisz zacząć. O ile zakup narzędzi, sprzętu, lokalu i wielu innych rzeczy jest inny w każdej branży, o tyle wszystkie mają jedną rzecz wspólną. Internet. Żyjemy w XXI wieku i ignorancją będzie stwierdzenie, że bez Internetu można żyć. Oczywiście nasi dziadkowie mogą być przykładem, że się da, ale oni właśnie w tym momencie nie zakładają firmy, nie tworzą nowego brandu i najzwyczajniej w świecie potrafią się bez tego obejść.

Obecnie potrafisz komunikować się z ludźmi na całym świecie, istnieją ogromne firmy, które swoich pracowników zatrudniają zdalnie z całego świata, a sami pracownicy często nawet nigdy w życiu nie spotkają się w rzeczywistości. Szukając dla siebie nowego produktu lub usługi, sięgasz do Internetu, a w nim najczęściej do wyszukiwarki Google lub map Google. W wyszukiwarce poszukujesz opinii, zdjęć, recenzji, a w mapach wskazówek dotarcia do celu. Jak zatem to wykorzystać?

Daj się poznać i podaruj innym wirtualną wizytówkę

Ok no to jak to wygląda w praktyce? Zakładasz firmę, kupujesz to, co niezbędne do działania, wymyślasz nazwę, tworzysz logo, materiały reklamowe takie jak plakaty, banery, reklamy czy… wizytówki. Te ostatnie na początku możesz wręczyć znajomym, nowo poznanym osobom i liczysz na to, że któraś z obdarowanych osób będzie zainteresowana Twoją działalnością. Ale zastanów się - tak realnie - ile wizytówek rozdasz? 100? 200? Do tego dostają je osoby, które niekoniecznie są zainteresowane tym, co oferujesz. O ile posiadając warsztat samochodowy, masz większe pole do popisu, o tyle oferując specjalistyczny produkt, na przykład ręcznej roboty łuki i kusze, Twoje grono zainteresowanych odbiorców, wśród których rozdałeś wizytówki jest znikome.

Czas zatem przenieść się do sieci. Tutaj grono zainteresowanych ogranicza jedynie Twoja możliwość ekspansji. Idąc dalej wcześniej wspomnianymi przykładami - jeśli posiadasz warsztat samochodowy, możesz dotrzeć do większości ludzi mieszkających w jego okolicach. Co więcej, jeśli jesteś cenionym specjalistą w jakiejś dziedzinie (w przypadku samochodów może to być na przykład zakładanie instalacji z podtlenkiem azotu), masz szansę na pozyskanie klientów z odległych miast. A wracając do ręcznie robionych łuków i kuszy, chyba zgodzisz się ze mną, że trudno byłoby znaleźć klientów wśród znajomych i znajomych tych znajomych? W Internecie ośmielę się wysunąć twierdzenie, że potencjalna baza klientów jest jeszcze większa niż dla warsztatu. Słyszałeś o AliExpress? A może inaczej, znasz kogoś, kto nie słyszał? Dzięki Internetowi, możesz oferować swoje usługi na cały świat!

Przechodząc do meritum

Ale wróćmy do tematu tego artykułu, jedną z podstaw do startu w Internecie - poza własną stroną internetową, jest wizytówka Google. Pozwala ona na krótkie przedstawienie Twojej firmy oraz wyszukanie jej na odpowiednie słowa kluczowe. Poza tym możesz na niej umieścić zdjęcia, cennik, godziny otwarcia słowem… wszystko to, co potencjalny klient potrzebuje wiedzieć w początkowej fazie zainteresowania. Dalej jest już z górki. Google umieszcza Twoją firmę na mapie i prowadzi do niej klientów. Aby zobrazować Ci potęgę tego narzędzia - czy szukając restauracji w wyszukiwarce, wchodzisz na wyniki prowadzące do stron www:

Jak Google używa wizytówek w wynikach wyszukiwania Wyniki wyszukiwania na hasło: ‘restauracja warszawa’. Wyniki z dnia 23.02.2020r.

Czy może sprawdzasz wizytówki:

Jak pozycjonują się strony w Google Wyniki wyszukiwania na hasło: ‘restauracja warszawa’. Wyniki z dnia 23.02.2020r. . Myślę, że odpowiedź jest jednoznaczna. Do tego dochodzą opinie Google - to na nich wielu z nas opiera swoje decyzje co do wyboru usług. Im wyższa ocena i większa ilość opinii tym bardziej zachęcająco wygląda Twoja wizytówka.

Tyle plusów, a gdzie minus?

Teoretycznie wizytówka Google ma same plusy. Jeśli jednak Twoja oferta jest na niskim poziomie, skutkiem czego dostajesz feedback w postaci negatywnych opinii, to nie możesz ich skasować, a Twoja wizytówka nie wygląda zachęcająco. Oczywiście rozwiązaniem tego problemu jest oferowanie usług na najwyższym poziomie i jeśli trafią się pojedyncze, negatywne opinie, to po prostu nie przejmuj się nimi, a dodatkowo możesz na nie odpowiedzieć i przekonać w swej wypowiedzi osoby, które później będą je czytać. W myśl zasady ‘wszystkim się nie dogodzi’, każdy w końcu doczeka się negatywnej opinii. Dlatego głowa do góry i nadal rób swoje!

Założenie wizytówki - koszmar czy prostota sama w sobie?

Stworzenie takiej wizytówki jest banalnie proste, a potrzebujesz do tego tylko dwóch rzeczy: konta Google i adresu siedziby firmy.

Mając te dwie rzeczy, możesz już założyć swoją wizytówkę i podzielić się nią z milionami użytkowników w Internecie. Oczywiście zachęcam Cię również do skorzystania ze specjalistów w tej dziedzinie, którzy założą taką wizytówkę za Ciebie, stworzą na jej potrzeby przyciągające wzrok grafiki i opisy, które jeszcze bardziej pomogą w pozycjonowaniu jej i Twojej strony internetowej.

Jeśli spodobał Wam się ten artykuł, koniecznie podzielcie się nim ze swoimi znajomymi!

Did you find this article helpful?

If so - please contact us to discuss your new business idea. We create websites in Wrocław, Poland. If you want - we can meet for coffee. Don't forget to check out author's Twitter.

Say hello!
Dawid Rubin

Przedsiębiorca, ekspert od marketingu, specjalizujący się w działaniach Social Media zarówno od strony contentu jak i performance.

3 min read · 25.02.2020 17:47 · Wrocław

CodeTisans is a Digital Agency from Wrocław, Poland. We create websites and web apps, we offer MVP-building for startups, consultations, and IT Outsourcing. We create beautiful and useful digital products from scratch, starting with product design through documentation, and project implementation, both front-end and back-end.
© 2020 CodeTisans. All rights reserved.