Dlaczego Twoja strona na Wordpressie nie spełnia swojego zadania

Dlaczego Twoja strona na Wordpressie nie spełnia swojego zadania

Dawid Rubin

Przedsiębiorca, ekspert od marketingu, specjalizujący się w działaniach Social Media zarówno od strony contentu jak i performance.

6 min read · 02.03.2020 14:45 · Wrocław

This article is also available in: en

Słowem wstępu o wordpressie, technologiach i konkurencji

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego - pomimo ogromu starań jakie wkładasz w pozycjonowanie swojej strony - nadal nie pojawia się ona w organicznych wyszukiwaniach na wybrane słowa kluczowe? Co więcej, masz wrażenie, że Twoja konkurencja ma gorszej jakości SEO, a mimo to wyświetla się na pierwszej stronie wyników Google?

Oczywiście, ilu specjalistów zapytasz, tyle różnych recept dostaniesz. W dzisiejszym artykule poruszę kwestię sposobu budowania strony internetowej.

Jeśli posiadasz własną stronę i zlecałeś jej wykonanie, to na pewno zastanawiałeś się, dlaczego wśród ofert, które otrzymujesz, jest ogromna rozbieżność cenowa. No bo jak to jest, że zlecasz konkretny projekt, z dokładnymi wytycznymi, być może z własnymi zdjęciami a w feedbacku dostajesz oferty od tysiąca do kilku, kilkunastu, lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych? Istotnym aspektem w wycenie jest czas, jaki dajesz na realizację. Ale załóżmy, że jest on dla nas najmniej istotny, strona może być gotowa jutro, za miesiąc, lub za pół roku. Co w takim razie wpływa na wycenę?

Już spieszę z odpowiedzią - to użyte technologie i konieczność ich znajomości wpływają na wysokie ceny stron www. Aby jak najlepiej zobrazować Ci dzisiejszy temat, posłużę się przykładem.

Nasze rozwiązania w przełożeniu na rzeczywistość

Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem warsztatu samochodowego w dużym mieście np. we Wrocławiu. Startujesz ze swoim biznesem, Twój warsztat jest przygotowany na 110%, posiadasz specjalistyczne narzędzia warte niemałą fortunę, jesteś w stanie obsługiwać najnowsze auta, dzięki komputerom, które zakupiłeś, a jakość Twoich usług jest na naprawdę wysokim poziomie. No dobra, skoro fizycznie istniejesz, dobrze by było zaistnieć również w Internecie. Zakładasz wizytówkę Google i postanawiasz uruchomić własną stronę Internetową. Przeczytałeś niezliczone poradniki dotyczące tego, kogo wybrać do realizacji, otrzymałeś sporą ilość ofert, aż w końcu - nie wiedząc dokładnie co wybrać - czynnikiem ostatecznym staje się cena i wybierasz ofertę ze średniej półki cenowej.

Dostajesz gotowy projekt, Twoja strona jest dokładnie taka, jak ją sobie wymarzyłeś, wszystko jest idealnie. Cieszysz się z zaoszczędzonych pieniędzy i zastanawiasz się, po co miałeś płacić trzy razy tyle skoro masz dokładnie to, czego oczekiwałeś.

Diabeł tkwi w szczegółach? Raczej w technologiach na miarę XXI wieku

Odpowiedź na to pytanie przychodzi z czasem i choć z pozoru zaoszczędziłeś, to tak naprawdę potencjalnie straciłeś ogromną bazę klientów. Dlaczego? Ponieważ Twoja strona jest zrobiona na Wordpressie i o ile jej wygląd nie ma sobie nic do zarzucenia, to technologicznie jest po prostu… przestarzała i odstaje od współczesnych stron z wykorzystaniem takich technologii jak np. Gatsby.

Niezaprzeczalnym i najistotniejszym atutem stron internetowych pisanych od zera, bez korzystania z takich ułatwień jak Wordpress, Joomla czy popularny ostatnimi czasy Wix, jest ich szybkość. Możesz zastanawiać się, jakie to ma znaczenie, przecież dziś dzięki wykorzystaniu światłowodów, wchodzisz na stronę i jest od razu załadowana //pod warunkiem, że została stworzona przez specjalistę, z wykorzystaniem odpowiednich formatów, aby grafiki i filmiki nie ładowały się kilkanaście sekund po załadowaniu strony//. I teoretycznie masz rację, jednak ma to znaczenie dla algorytmów Google, który wysoko ceni sobie szybkość stron i tym samym przyznaje lepszy wynik jakości stronom, które ładują się szybciej, a tutaj w grę wchodzą nawet setne sekund.

Dzięki wykorzystaniu odpowiedniej technologii i frameworków, nasze strony są statyczne, proces budowania treści odbywa się raz - przy budowie strony, nie jak w przypadku Wordpressa - za każdym razem kiedy użytkownik odświeża lub zmienia podstronę, co zwiększa możliwości danej strony internetowej.

Szczegółowo o zaletach i ich przełożeniu na Wasz biznes

Zakładam, że jeśli nie interesujesz się programowaniem i technologiami webowymi, powyższe nadal mało Ci mówi. Przejdźmy zatem do konkretów, które pokażą Ci jak ogromny wpływ ma to wszystko na Twój biznes.

  1. Czas skupienia uwagi użytkownika na stronie wynosi od 5 do 10 sekund. Co jeśli 5 sekund trwa ładowanie się strony? Możesz być pewien, że duża część użytkowników opuścić ją i przejdzie do kolejnej w poszukiwaniu oferty, jaka ich interesuje. Dzięki nam możesz zmaksymalizować czas skupienia uwagi do wykorzystania go na Twoją ofertę, ponieważ czas jaki potrafimy osiągnąć w szybkości ładowania się stron to jedyne 1,4 sekundy! Czy taki wynik da się osiągnąć na Wordpressie? Owszem, ale wymagałoby to nieporównywalnie większych nakładów pieniężnych i pracy włożonej w stronę, aby osiągnąć dokładnie taki sam efekt. A skoro taki sam efekt, to po co przepłacać, skoro można skorzystać z najnowszych technologii?
  2. Jedną z istotnych rzeczy jest szybkość ładowania się stron w tle. Kiedy użytkownik wchodzi na Twoją stronę, pozostałe zakładki (podstrony) ładują w tle, dzięki czemu po kliknięciu przez niego np. zakładki ‘cennik’ lub ‘oferta’ ta jest gotowa od razu po kliknięciu, użytkownik odnosi wrażenie, jakby stronę nie tyle co zmienił a po prostu przewinął, ponieważ wszystko zadziało się błyskawicznie. Próżno szukać takich możliwości w standardowych stronach na Wordpressie.
  3. Koszta. W naszym życiu o większości podjętych przez nas decyzji w kwestii produktowych i usługowych decyduje cena. Ważne jest, aby myśleć o niej długofalowo a nie na daną chwilę. No bo przecież nikt z nas, prowadząc firmę, nie zakłada, że za miesiąc czy dwa ją zamknie. Korzystając z takich rozwiązań jak Gatsby możesz zminimalizować koszty. A właściwie poprawnym stwierdzeniem będzie zniwelować, poniewaź dzięki Gatsbiemu możemy posiadać hosting strony za 0 złotych! Dokładnie, nie pomyliłem się - możesz nic nie płacić za utrzymanie swojej strony internetowej. Dlaczego? Ponieważ będą to strony hostowane na CDNie (takim jak Netlify), które mają bardzo bogate pakiety darmowe (do 100GB bandwitchu miesięcznie) oraz są dużo tańsze niż tradycyjne hostowanie na dedykowanym serwerze / VPNie., a więc użytkownik łączy się z najbliższym serwerem względem jego lokalizacji. W przypadku Wordpressa, jest to dedykowany serwer, którego utrzymanie kosztuje konkretną ilość pieniędzy, a kiedy użytkownicy z innego kontynentu będą chcieli odwiedzić naszą stronę - zajmie im to zdecydowanie dłużej. Pomyśl, ile płacisz za utrzymanie strony w ciągu 10 lat i zastanów się co zrobiłbyś z oszczędnościami.
  4. Zminimalizowanie ryzyka ‘upadku’ strony. Załóżmy hipotetycznie, że stworzyłeś kampanię reklamową na swoją stronę i w krótkim czasie otrzymałeś ogromny napływ użytkowników. Dzięki wykorzystaniu naszych rozwiązań, ryzyko upadku jest znikome, ponieważ strona jest utrzymywana w sieci serwerów CDN, które są idealne do hostowania plików statycznych i skala nie jest dla nich problemem. O takim rozwiązaniu w wordpressie możemy tylko pomarzyć.
  5. Korzyść płynąca z PWA (Progressive Web App). Nasza strona może być zainstalowana przez użytkowników jako swego rodzaju aplikacja mobilna, dzięki czemu mają do niej dostęp nawet będąc offline. Jest to bardzo ważna funkcja zwłaszcza dla firm, których klienci często powracają na stronę, dzięki temu mogą dodać ją do swojego ekranu głównego na telefonie, bądź w przeglądarce Chrome na komputerze i korzystać z Waszej strony www będąc poza zasięgiem sieci i WiFi.
  6. Pozycjonowanie. Wspominałem już o nim wcześniej, jednak należy mu się oddzielny punkt. Dzięki szybkości oraz wielu trikom optymalizacyjnym, jakie jesteśmy w stanie osiągnąć tworząc naszym klientom strony internetowe, ich pozycja w wyszukiwarce Google znacząco się polepsza. Skutkiem tego jest większy ruch organiczny, a im większy ruch organiczny tym więcej potencjalnych klientów.
  7. Eco friendly. Być może dla niektórych ten punkt powinien znaleźć się na początku naszego artykułu. Niezależnie od tego, czy na co dzień staramy się żyć ekologicznie, mniej lub bardziej, nikt nie zaprzeczy temu, że nasze codziennie działania i czynności mają ogromny wpływ na środowisko. Nie inaczej jest ze stronami Internetowymi. Część z Was w tym miejscu może się zastanawiać, jak to możliwe, przecież strona internetowa jest sobie w Internecie i nie ma to jakiegokolwiek wpływu. Nic bardziej mylnego! Korzystając z Wordpressa, nasza strona obsługiwana jest przez konkretny serwer, a serwery potrzebują ogromnej ilości energii i odpowiedniego miejsca (specjalnie przygotowanego i utrzymywanego w odpowiednich warunkach). Większość stron internetowych działa na PHP w wersji 5.6, który jest dramatycznie wolny i posiada wysokie zużycie pamięci RAM i procesora. Sama migracja do wersji 7.0 lub wyżej pozwoliłaby na dużą oszczędność gazów cieplarnianych emitowanych do środowiska. Przy migracji do stron statycznych efekt ten jest wielokrotnie większy, więc dzięki wykorzystaniu sieci CDNów, przyczyniamy się do obniżenia emitowanych do atmosfery szkodliwych substancji, zwłaszcza dwutlenku węgla.

Przekonani? Podsumujmy to, czego się dowiedzieliście

Jeśli dotarliście do tego momentu, oznacza to, że poznaliście korzyści płynące z posiadania strony internetowej stworzonych od zera na bazie najnowszych technologii. Co więcej, poznaliście wady stron napisanych na Wordpressie. Ilość różnic jest o wiele większa i mógłbym o tym napisać książkę, jednak tutaj starałem się przybliżyć Wam najważniejsze zalety i wady danych rozwiązań. Jeśli nadal się zastanawiacie, lub macie jakieś pytania - śmiało skontaktuj się z nami, a my szczegółowo opowiemy Wam o wszystkim różnicach i odpowiemy na dręczące Was pytania. A mi nie pozostaje nic innego jak zachęcić Was do korzystania z naszych usług i dołożenia swojej cegiełki w ratowanie planety i skalowania Waszego biznesu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi materiałami:

Gatsby i jego przewaga nad Wordpressem: https://www.gatsbyjs.org/blog/2019-06-25-profitable-agency-wordpress/

Dlaczego hosting Waszej strony może być w pełni darmowy: https://www.gatsbyjs.org/blog/2019-05-15-enterprise-gatsby-how-to-reduce-your-digital-total-cost-of-ownership-with-gatsby/

Czas spędzony na stronie przez użytkownika: https://www.nngroup.com/articles/how-long-do-users-stay-on-web-pages/

Did you find this article helpful?

If so - please contact us to discuss your new business idea. We create websites in Wrocław, Poland. If you want - we can meet for coffee. Don't forget to check out author's Twitter.

Say hello!
Dawid Rubin

Przedsiębiorca, ekspert od marketingu, specjalizujący się w działaniach Social Media zarówno od strony contentu jak i performance.

6 min read · 02.03.2020 14:45 · Wrocław

CodeTisans is a Digital Agency from Wrocław, Poland. We create websites and web apps, we offer MVP-building for startups, consultations, and IT Outsourcing. We create beautiful and useful digital products from scratch, starting with product design through documentation, and project implementation, both front-end and back-end.
© 2020 CodeTisans. All rights reserved.