Twoja własna strona internetowa. Must have czy zbędny wydatek?

Twoja własna strona internetowa. Must have czy zbędny wydatek?

Dawid Rubin

Przedsiębiorca, ekspert od marketingu, specjalizujący się w działaniach Social Media zarówno od strony contentu jak i performance.

4 min read · 25.02.2020 17:34 · Wrocław

This article is also available in: en

Odpowiadając krótko i (nie)rzetelnie.

TLDR: Jeśli nie masz ochoty tracić czasu na czytanie wszelkich za, przeciw i czy to się opłaca, odpowiadam: TAK. Własna strona internetowa to konieczny must have dla każdej firmy, freelancera, agencji, przedsiębiorstwa (wstaw własne). Dlaczego? Po odpowiedź zapraszam do dłuższej lektury (polecam przy porannej kawie).

Czas na rzetelność

Zastanawiasz się, czy Twoja firma potrzebuje strony internetowej? A może jesteś freelancerem i nie wiesz czy taki wydatek się opłaca? A może znajdziesz jeszcze inny powód, który i tak zbiję swoimi argumentami? Strona internetowa, to konieczność jeśli zależy Ci na pozyskiwaniu klientów i zwiększaniu możliwości skalowania swojego biznesu.

Wyobraź sobie taką sytuację: wchodzisz do sklepu i widzisz puste półki (PRL welcome back!) oraz brak obsługi. Dokładnie tak wygląda Twoja firma w XXI wieku jeśli nie istnieje w Internecie. Niby ktoś o Tobie słyszał ale jednak nikt nie może znaleźć żadnej informacji o Twojej działalności. No bo zastanów się przez chwilę… Co robisz, kiedy potrzebujesz coś kupić, znaleźć, dowiedzieć się jak działa, zapoznać z ceną? Niewielka część z nas w przypadku trudno zdefiniowanych produktów lub usług zapyta znajomych. Ale nie oszukuj się - odpalasz Internet w swoim smartfonie/tablecie/laptopie/innym elektronicznym zabieraczu czasu i wyszukujesz potrzebne informacje. Dlatego właśnie potrzebujesz strony internetowej, która będzie Twoją internetową wizytówką (nie myl z wizytówką Google o której możesz przeczytać tutaj), odzwierciedleniem Ciebie i Twojej firmy.

Po co i dla kogo

Odpowiadając jednym zdaniem: dla wszystkich. Po prostu. Ale żeby Cię przekonać, podam najczęstsze przykłady:

 1. Dla agencji (marketingowych, nieruchomości, pracy itd.)
  Na takiej stronie klienci będą mogli zapoznać się z oferowanymi przez agencję usługami, cennikiem, poczytać o tym czym się zajmuje dana agencja i poznać jej zespół. Co więcej, na taką stronę można kierować ruch z prowadzonych kampanii reklamowych w celu pozyskania nowych klientów, a także pozyskiwać ich przez ruch organiczny. Chyba zgodzisz się ze mną, że w tym przypadku jest to must have?
 2. Dla freelancerów
  Tutaj mógłbyś się ze mną nie zgodzić, no bo przecież freelancerzy mogą wysyłać CV, szukać zleceń na portalach branżowych, po co im dodatkowe koszta. Oczywiście, mogą. Ale mogą mieć też stronę, na której opiszą swoje doświadczenie, zwizualizują portfolio i powiedzą kilka słów o sobie. Nic nie stoi na przeszkodzie aby posiadali stronę i wysyłali CV, a w nim link do własnego miejsca w sieci - dzięki temu zwiększą jego atrakcyjność i zrobią lepsze wrażenie na potencjalnym zleceniodawcy. Przypomnę także o korzyściach z ruchu organicznego i - jeśli tylko będą chcieli - ruchu płatnego skierowanego na ich stronę.
 3. Dla sklepów
  Zgodzisz się, że tu komentarz jest zbędny?
 4. Dla firm usługowych (warsztat, fryzjer, kręgle, kino)
  Wyobrażasz sobie kino bez własnej strony www? Oczywiście, nadal takie istnieją, ale rzesze klientów zbierają popularne sieci kinowe. Zły przykład? No to posłużę się warsztatem samochodowym. Jeśli potrzebujemy zmienić opony z letnich na zimowe, musimy znaleźć warsztat, który taką usługę oferuje. Najwygodniej, kiedy taką informację posiadają dostępną online. Dlatego właśnie firmy na swojej stronie będą mogły zamieścić informacje o usługach, jakie wykonują, ich cenach a także (a może najważniejsze) będą mogli umożliwić swoim klientom rezerwację miejsca online! Przypominanie już sobie odpuszczę ;).
 5. Dla wszystkich tych, którzy choć przez chwilę zastanawiali się, czy jej potrzebują
  Możesz powiedzieć, że obecnie Facebook pełni rolę wizytówek - pewnie! To bardzo ważne medium, o którym nie wolno zapominać, ale nie spersonalizujesz go pod swoją markę i nie przedstawisz wszystkiego w tak piękny sposób, jak możesz to zrobić na własnej stronie internetowej. Poza tym… legenda głosi, że nie wszyscy ludzie mają Facebooka.

Ile kosztuje strona internetowa?

Ilość odpowiedzi na to pytanie przewyższa ilość zapytań. Czynników wpływających na cenę strony jest tak wiele, że szybciej znajdziesz zakończenie liczby Pi. Posłużę się przykładem firmy GasCar.eu oferującej instalacje gazowe do samochodów. Jest to jedynie urywek strony głównej, jednak już tutaj możesz zobaczyć, jak bardzo rozbudowana jest strona i dopasowana do potrzeb każdego rodzaju klientów tej branży. Dla przejrzystości i wygody opisałem najważniejsze funkcje na zielono i rozjaśniłem niektóre element strony ku lepszej czytelności.

Funkcjonalności strony internetowej w nowych technologiach Jak sam widzisz, mnogość opcji jest ogromna, dlatego też składowe, wpływające na cenę strony, podzieliłem na trzy główne grupy:

 1. Co strona ma oferować:

  • galerie
  • rezerwacje online
  • system kont
  • płatność online
  • produkty na sprzedaż
  • formularze kontaktowe
  • real time chat
  • ogłoszenia
  • szereg innych funkcji, jakie tylko zapragniesz posiadać
 2. Jak strona ma być zbudowana:

  • z wykorzystaniem darmowych szablonów jak wix.com z wyróżnieniem:
   • wykorzystania gotowego rozwiązania
   • personalizacji w oparciu o gotowe wzorce
  • z wykorzystaniem popularnego Wordpressa
  • zbudowana od podstaw
 3. Jaka jest wiedza i umiejętności deweloperów:
  To oni zajmą się tworzeniem Twojej strony, a im większą wiedzę i umiejętności będą posiadać, tym cena będzie większa. Wpływ na to będzie mieć także znajomość i stosowanie się do wytycznych Google w kwestiach SEO oraz dobra optymalizacja.

Co zatem wybrać?

Na to pytanie nie podam Ci jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli Twój budżet jest ograniczony, będziesz zmuszony korzystać z półśrodków czyli np. Wordpress (o tym czemu Twoja strona na WordPressie ssie, napisałem tutaj). Na bazie moich doświadczeń zachęcam jednak do korzystania z najlepszych rozwiązań w kwestii stron internetowych, ponieważ jest to Twoja wizytówka i najważniejszy element pozyskania klientów w Internecie. Dodatkowo, niektóre strony internetowe mogą na siebie zarabiać np. darmowym hostingiem. Poza tym, im bardziej ją (stronę) ograniczysz, tym bardziej ograniczysz liczbę klientów, jaką jesteś w stanie pozyskać. Patrząc na to z tej perspektywy, chyba warto wydać więcej, aby zarabiać jeszcze więcej? Pozostawię Cię z tym pytaniem do rozważań.

Jeśli spodobał Wam się ten artykuł, koniecznie podzielcie się nim ze swoimi znajomymi!

Did you find this article helpful?

If so - please contact us to discuss your new business idea. We create websites in Wrocław, Poland. If you want - we can meet for coffee. Don't forget to check out author's Twitter.

Say hello!
Dawid Rubin

Przedsiębiorca, ekspert od marketingu, specjalizujący się w działaniach Social Media zarówno od strony contentu jak i performance.

4 min read · 25.02.2020 17:34 · Wrocław

CodeTisans is a Digital Agency from Wrocław, Poland. We create websites and web apps, we offer MVP-building for startups, consultations, and IT Outsourcing. We create beautiful and useful digital products from scratch, starting with product design through documentation, and project implementation, both front-end and back-end.
© 2020 CodeTisans. All rights reserved.